2017. nov 07.

Rákos megbetegedéseket okozhat a legelterjedtebb gyomirtó, de a magyar kormány nem lép

írta: HÁZ
Rákos megbetegedéseket okozhat a legelterjedtebb gyomirtó, de a magyar kormány nem lép

A napokban szavaznak arról, hogy engedélyezzék-e továbbra is a mérgező glifozát használatát. Az előző voksoláson Magyarország nem állt be az ellenzők sorába, most megteheti.
A Greenpeace Magyarország, a Levegő Munkacsoport, a Magyar Természetvédők Szövetsége és a Védegylet nyílt levélben kéri Fazekas Sándor földművelésügyi minisztert, hogy a magyar emberek egészségét szem előtt tartva tegyen meg mindent a rákkeltéssel gyanúsított glifozát, a legelterjedtebb gyomirtó szer betiltásáért. Az ügy aktualitása, hogy hamarosan lejár a glifozát uniós engedélye, ezért november 9-én az Európai Bizottságban szavazást tartanak a vegyszer további engedélyezéséről.
gyomirto_stocfoto_1.jpg
A Greenpeace Magyarország, a Levegő Munkacsoport, a Magyar Természetvédők Szövetsége és a Védegylet azt várja Fazekas Sándor minisztertől, hogy ezen a tagállami szavazáson ne támogassa a glifozát újraengedélyezését. Az előző, október végi eredménytelen bizottsági szavazáson Ausztria, Belgium, Franciaország, Görögország, Horvátország, Luxemburg, Olaszország, Málta, Szlovénia, Svédország, Németország és Portugália nem szavazta meg az Európai Bizottság javaslatát a glifozát újabb 10 éves engedélyezéséről – azonban több ország, köztük sajnos Magyarország is a rákkeltéssel gyanúsított szer további használata mellett tette le a voksát. Az ügy súlyát tovább növeli, hogy több mint 1,3 millió uniós – köztük sok magyar – állampolgár is a glifozát betiltását követeli hivatalos európai polgári kezdeményezés (ECI) keretében.
„A környezetvédő szervezetek azt várják a magyar kormánytól, hogy szavazzon a magyar talajokból és kismamák szervezetéből is kimutatott rákkeltő kockázatú glifozát uniós szintű kivonására, és rendelje el hazánkban is az egészségre káros – egyébként kiváltható – gyomirtó használatának a betiltását, valamint támogassa az ökológiai gazdálkodás elterjedését” – nyilatkozta Simon Gergely, a Greenpeace Magyarország vegyianyag-szakértője.
permet2_stock.jpg
 
Az eredetileg a Monsanto által kifejlesztett glifozát gyomirtó szer 2015-ben az IARC (az Egészségügyi Világszervezet Nemzetközi Rákkutatási Ügynöksége) által „valószínűleg rákkeltő az emberek esetében” besorolást kapott. Az európai hatóságok sajnos nem követték ezt a besorolást. Mint 2017 nyarán kiderült, ezen hatóságok álláspontját megalapozó tanulmányok nagy mértékben szó szerint lemásolták a Monsanto óriásvállalat dokumentumait.
A szer világszerte az egyik leggyakrabban használt gyomirtó szer. A kismamák szervezetében is kimutatható glifozát a méhlepény- és embrionális sejtekben nekrózist és apoptózist, azaz nem programozott és programozott sejthalált válthat ki. Az európai talajok 45%-a szennyezett a glifozáttal vagy bomlástermékével, ami a kutatók szerint kockázatot jelenthet az emberi egészségre és a környezetre. A vizsgálat szerint a magyar talajok is szennyezettek.
CSÁ
Ne maradj le semmiről! Kövesd blogunkat és Facebook-oldalunkat (ITT), hogy mindig lásd, mit gondolunk a világról!
Szólj hozzá

környezetvédelem környezetszennyezés Greenpeace gyomírtó